O fetita in varsta de 13 ani legitimata la Clubul Sportiv Scolar Piatra-Neamt a decedat, dupa ce in timpul antrenamentului si-a pierdut constienta si a fost transportata la Unitatea de Primiri Urgente, potrivit informatiilor furnizate de conducerea Inspectoratului Scolar Judetean Neamt.
Fetiţa a fostresuscitată pe teren de profesorulacesteia, apoi de cadrelemedicalesosite la faţalocului, fiindtransportată la Unitatea de PrimiriUrgenţe Piatra-Neamţ, unde a decedat.
„Antrenamentul la care participaeleva era de intensitateredusă, după cum ne informeazăprofesorulantrenor, şiavealocîncondiţiilepregătiriinecesareparticipării la CampionatulNaţional de Cadete, din 14 ianuarie 2023. Conform informaţiilorprimite din partea C.S.S. Piatra-Neamţputemprecizacăelevaaveaefectuatăvizitamedicalăperiodică la cabinetul de medicinăsportivă cu care unitatea are contract şiaveavizamedicalăvalabilă. De asemenea, din celerelatate de părinţiisportivei, aceasta a fostsupusăunorinvestigaţiimedicalechiar la începutulanului 2023 şi nu s-a evidenţiatnicioproblemămedicalăincompatibilă cu practicareasportului de performanţă”, a declaratinspectorulşcolargeneral Florentina Luca-Moise.
Poliţiştiiefectueazăcercetăriîncadrulunuidosar penal privindinfracţiunea de ucidere din culpă.
„Echipajelemedicale s-au prezentat la faţalocului, minora fiindtransportată la o unitatemedicală, pentruacordarea de îngrijiri de specialitate. Din păcate, înjurulorelor 13,50, am fostinformaţi cu privire la faptulcă minora a decedat la unitateamedicalăunde a fostinternată”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu.
Anchetatoriiaşteaptărezultateleexpertizei medico-legaleprivindcauzadecesuluipentru a continua anchetaînacestcaz.Relatează agerpres.ro